Vedeli ste, že až 25% všetkých zranení a nárokov na invalidný dôchodok je na celom svete kvôli zraneniu nohy na pracovisku?
V USA registrujú viac ako 100.000 úrazov, ktoré sú každý rok hlásené na pracovisku a náklady firiem na takéto zranenia presahujú $ 1 miliardu.
Tieto náklady a zranenia sa neobmezujú iba na USA , ale v mnohých krajinách po celom svete. Napríklad v Kanade znížili úrazovosť nôh o 60 percent vďaka povinnosti užívať bezpečnostnú pracovnú obuv.
Väčšina ľudí predpokladá, že zranenie nôh pochádza z práce v nebezpečnom prostredí, ale existuje veľa ďalších zranení. Pľuzgiere, bolesti nôh z opuchov atď môžu spôsobovať aj praceneschopnosť zamestnancov.
Nižšie je uvedený zoznam najčastejších úrazov v prípade ak sa nepoužíva bezpečnostná obuv:
- Rozdrvenie nohy, zlomené kosti a strata prstov. Tieto zranenia sú častejšie v stavebnom priemysle, ale sú tiež hlásené v strojárskom priemysle a rybárskom priemysle.
- Bodné rany na nohách. Jedná sa o poranenia prerazenia obuvi klincom atď..
- Rezy, tržné rany a odrezanie prstov platí hlavne pre pracovníkov s technikou , ako je napr. reťazová píla atď...
- Popáleniny. Tie môžu byť z chemikálií alebo horúcemu kovovému postriekaniu.
- Úraz elektrickým prúdom. Jedná sa hlavne o elektrikárov a stavebných robotníkov.
- Výrony a zlomeniny sa môžu stať na každom pracovisku a sú zvyčajne spôsobené pádom.
Stále viac krajín zavádza povinné užívanie bezpečnostnej obuvi na zaistenie ochrany na pracovisku. Výber pracovnej obuvi je možné realizovať aj prostreníctvom značiek a skratiek, ktoré popisujú do akého prostredia sa bezpečnostná obuv hodí. Podrobné informacie ohľadom bezpečnostnej obuvi popisuje STN EN ISO 20345 . Norma STN EN ISO 20345 špecifikuje základné a dodatočné (voliteľné) požiadavky na bezpečnostnú obuv určenú na všeobecné používanie.Zahŕňa napríklad mechanické riziká, odolnosť proti šmyku, tepelné riziká a ergonomické vlastnosti.