USEŇ (KOŽA)
Najčastejšie poúžívaným materiálom je koža z dôvodu svojich ideálnych vlastností. Používané druhy kože na výrobu parcovnej a bezpečnostnej obuvi sú : hovädzina, bravčovina, kozina, konina, teľacina, reptília. Koža je výborne priedušná, mäkká, má veľmi dobré absorpčné schopnosti a je schopná sa rýchlo prispôsobiť tvaru nohy.
Kožu, alebo inak useň môžeme rozdeliť do týchto kategórií:
- hladká useň - štandartne má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení
- lakovaná useň - useň s hladkým a vysoko lesklým povrchom, ktorý je dosiahnutý lakovou úpravou usne. Povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mraz
- nubuk - je useň brúsená po líci t.j po viditeľnej časti kože
- velúr ("semiš") - je useň brúsená po rube, vlas zostáva na povrchu, ľudový názov je semiš. Je technicky menej náchylný na poškodenie než nubuk
- spodková useň - je druh usne, ktorá sa používa na výrobu podošvy pre spoločenskú obuv. Je veľmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
- povrstvená useň
Povrstvená useň je useň, ktorej lícová vrstva je opatrená tenkým, napr. polyuretánovým nánosom. Tým je dosiahnutá zvýšená životnosť a jednoduchšia údržba materiálu, používa sa napr. pre športovú obuv.
NIE JE DOKONALEJŠÍ MATERIÁL PRE TOPÁNKY, AKO JE KOŽA.
Je preukázané, že ešte doteraz nikto nepoužil nič iné v takej kvalite, ako je koža. Renomovaný výrobcovia pracovnej a bezpečnostostnej obuvi používajú tu najkvalitnejšiu kožu.
ĎALŠIE MATERIÁLY
- Syntetické materiály
PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poroméry - tieto materiály svojím vzhľadom často pripomínajú useň, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalít prírodných usní - priedušnosť, absorpcia, prispôsobivosť. Je vhodné ich kombinovať s priedušnými podšívkami, novými, rýchlo sa presadzujúcimi materiálmi z PVC a PU. Výhodou je ich predajná cena.
- Textilné materiály
Tkané, netkané - používajú sa na ľahšiu, často letnú alebo domácu obuv. Najaktuálnejším povrchovým materiálom na bázi textilu je streč, ktorý poskytuje dostatočné pohodlie pre nosenie. Tento materiál je priedušný, ľahko sa udržuje a má dostatočnú trvanlivosť a odolnosť
- Poroméry
Sú syntetické usne, ktoré sa svojím vzhľadom i fyzikálnymi vlastnosťami podobajú prírodnám usniam.
- Pryž
Má podobné vlastnosti ako plastové materiály, používa sa na špeciálnu pracovnú ochrannú obuv.
- Kombinované materiály
Používajú sa najmä pri športovej obuvi, kde umožňujú nekonečné farebné a strihové inovácie.
- Vodonepriepustná membrána
Tento špeciálny materiál zaisťuje vodonepriepustnosť a priedušnosť obuvi (napr. GORE-TEX). Používa sa najmä u turistickej a športovej obuvi.
PODOŠVY
Podošvy sú najviac namáhané spodkové diely, ktoré prichádzajú do styku s povrchom, po ktorom sa pohybujeme. Majú chrániť nohu pred chladom, horkom, nerovnosťou terénu, pred ostrými predmetmi apod. Druhy podošví:
- Usňová
Jej typickou vlastnosťou je zmena farby (stmavnutie), najmä pri trvalejšom vystavení účinkom slnečných lúčov. Je vhodná ako tanečná či manažérska obuv. Pri každodennom dlhodobom nosení je nutná oprava. Vhodné sú kombinácie s pryžovými dielmi na nášľapnej časti.
- Pryžová
Je pružná, vhodná do každého počasia, ľahko sa udržuje. Najľahšia forma - Styropor - nachádza použitie v domácej obuvi.
- Syntetická
je pružná, ľahko sa udržuje, voči opotrebovaniu stredne odolná, v ťažkom teréne kĺže
použitý zdroj článku: VŠETKO O OBUVI / BAŤA