Keď ide o život a základné chyby pri výbere pracovnej a bezpečnostnej obuvi, ktorých sa treba vyvarovať!

Ochranou chodidiel pracovnou a bezpečnostnou obuvou sa začalo niekedy začiatkom 20 storočia, keď sa prvý krát stala problémom ochrana zdravia pri výkone povolania.

Doslova, ide o život!

pracovna obuv

Dve hlavné kategórie pracovných poranení chodidiel:

  1. Zranenia spôsobené vpichmi, tlakmi, výronmi a rôzne tržné rany, ktoré predstavujú 10% všetkých nahlásených zranení.
  2. Zranenia spôsobené pošmyknutím, zakopnutím a pádom, ktoré predstavujú 15% všetkých nahlásených zranení.

Pri nákupe pracovnej a bezpečnostnej obuvi nesmieme zanedbať minimálne týchto 5 základných kritérií:

  1. Vnútorná časť obuvi musí byť voľná od päty po koniec špičky.
  2. Obuv musí pevne držať pätu.
  3. Obuv musí umožňovať voľný pohyb prstov na nohách.
  4. Obuv musí mať zapínanie cez priehlavok, aby sa predchádzalo pošmyknutiu chodidla pri chôdzi.
  5. Obuv musí mať širokú a nízku pätu pre lepšiu stabilitu.

Nesmieme pri nákupe pracovnej a bezpečnostnej obuvi  zabudnúť na nasledujúce dôležité rady:

  • Neočakávajte, že príliš úzka obuv sa natiahne opotrebením.
  • Pri výbere obuvi do práce si vyskúšajte obe pracovné topánky, lebo nohy sa zvyčajne líšia veľkosťou.
  • Kúpte si trošku väčšiu pracovnú a bezpečnostnú obuv.
  • Kupujte si obuv neskoro popoludní, keď je pravdepodobné, že chodidlá budú opuchnuté na svoju maximálnu veľkosť
  • Do obuvi si zaobstarajte vložky, ktoré tlmia nárazy z dôvodu napríklad dlhých státi na tvrdých podlahách, používanie rebríkov atď.

Medzi typy pracovnej a bezpečnostnej obuvi patria:

  • Bezpečnostná obuv s oceľovou špičkou : chráni prsty na nohách pred padajúcimi predmetmi a pred rozdrvením
  • Metatarsálna obuv - obsahuje špeciálne chrániče, ktoré sú od členku až k päte a chránia tak celú nohu
  • Spevnená podošva - chráni chodidlo pred vpichom
  • Latexová alebo gumová obuv - odoláva chemikáliám a poskytuje extra trakciu na klzkom povrchu

Poranenia nôh a ďalšie poranenia spôsobené zlým výberom pracovnej a bezpečnostnej obuvi vedú často k fatálnym dôsledkom, ktoré môžu spôsobiť, že človek príde o zamestnanie, alebo už danú činnosť nemôže vykonávať. Noste bezpečnostnú obuv na ochranu chodidiel riziko zrania je obrovské!!

 

Najčastejšie riziká poranenia nôh bez pracovnej a bezpečnostnej obuvi:

  • Pri prenášaní ťažkých predmetov, alebo práca v skladoch kde je množstvo mechanizmov a zariadení, kde sú bežné riziká z padajúcich predmetov, alebo stačením špičky nohy niektorým zariadením. Účinnou ochranou je bezpečnostná obuv s oceľovou šičkou.
  • V prostredí na stavbách napríklad kde sa nachádza množstvo ostrých predmetov, ktoré môžu preraziť podrážku a ostrou časťou dôjde k prebitiu nohy. Najlepšou ochranou v tomto prípade je silná podrážka s plažetou proti prierazu a kvalitná hrubá koža. Mäkká podrážka neposkytuje dostatočnú ochranu.
  • Práca so zariadeniami, ktoré majú ostré časti, alebo obsahujú množstvo pohyblivých častí a predstavujú nebezpečenstvo pri rezaní. Rozprávam napríklad o pracovníkoch v ťažobnom priemysle pri používaní motorových píl kde píla môže prísť do kontaktu s nohou avýsledok je často katastrofický, napríklad odrezaná noha.
  • Ďalším rizikom na niektorých pracoviskách je elektrina. Pracovníci môžu čeliť potenciálnym elektrickým šokom alebo akumulovať statickú elektrinu, čo môže v určitých prostrediach viesť k iskrám. Na zníženie pravdepodobnosti úrazu elektrickým prúdom je možné nosiť nevodivú obuv vyrobenú z kože, gumy alebo iných materiálov, ktoré nevedú elektrinu. V miestach, kde predstavuje nebezpečenstvo hromadenie statického náboja, sa môže použiť antistatická alebo vodivá obuv. V týchto prípadoch môže dôjsť taktiež k rôznym katastrofam a to, iba z používania nesprávnej pracovnej a bezpečnostnej obuvi.
  • V neposlednom rade ďalším rizikom je pošmyknutie a pády, ktorá majú za následok milióny nehôd ročne. Správna pracovná obuv môže poskytnúť dodatočnú ochranu pred pošmyknutím, zakopnutím a pádom. Obuv s primeranou trakciou môže pomôcť zabrániť pádu na rovnakú úroveň v klzkom prostredí. Môže tiež zabrániť pádom z rebríkov, ktoré sú príliš časté, keď ľudia nenosia obuv so správnym behúňom. Obuv, ktorá dobre padne a je príjemná, môže tiež zlepšiť rovnováhu, čo tiež pomôže predchádzať pošmyknutiu, zakopnutiu a pádu.
  • Únava z nevhodnej pracovnej obuvi, ktorá zapríčiňuje svalovú námahu a rôzne opuchy. Pri únave dochádza k zníženiu ostražitosti a samozrejme k zvýšenému riziku zranenia. Problémom únavy je taktiež zníženie efektivity práce.
  • Na pracovisku sa môže vyskytnúť popálenie ohňom, ale rovnako sa môže vyskytnúť popálenie chemikáliami a dokonca aj bežnými materiálmi na pracovisku, napríklad cementom. Obuv vyrobená z odolných materiálov môže zabrániť popáleninám spôsobeným postriekaním chemikáliami, postriekaním roztaveným kovom a inými nebezpečnými látkami, ktoré by mohli poškodiť pokožku nôh.
  • Chladnejšie prostredie vedie k zraneniam, ako sú omrzliny a opuchy a to by sa na pracovisku nemalo tiež prehliadať. Riziko sú aj ľudia, ktorí pracujú vonku v zime, ako aj zamestnanci pracujúci vo vlhkom alebo chladenom prostredí. Okrem toho môže zima zhoršiť niektoré menej známe zranenia na pracovisku. Napríklad Raynaudov syndróm je choroba, pri ktorej sa prsty môžu zlým prietokom krvi zbieliť. Tento stav súvisiaci s vibráciami pri používaní elektrického náradia sa zhoršuje, keď sú zamestnanci vystavení nízkym teplotám. V niektorých prípadoch môže mať táto porucha vplyv aj na chodidlá, preto je dôležité udržiavať nohy v teple a pohodlí v spojení s inými opatreniami na udržanie tela v teple.
  • Nie všetka pracovná obuv je nepremokavá alebo izolovaná kvôli ochrane proti chladu, dažďu a snehu, preto nezabudnite zvoliť možnosti obuvi vyrobené z vhodných materiálov.

ponuka pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Autor článku: Ing. Mikuláš Cina

www.obuvdoroboty.sk

zdroje: https://www.hsmemagazine.com/article/the-origin-of-safety-shoes